26. Juni 2020

Bitcoin Scams na YouTube: Codzienny romans? Chayanika DekaPublikowany 5 godzin temu 26 czerwca 2020 roku przez Chayanika Deka.

Internet wepchnął cały świat do swoich telefonów i laptopów. Dzięki temu pojawili się źli aktorzy ze złośliwym zamiarem zwabienia użytkowników do oszukańczej strony internetowej lub linku. Nawet dla najbardziej zaawansowanej technologicznie osoby na świecie rozróżnienie między tym, co jest legalne, a tym, co nie jest, nie zawsze może być przypadek czarno-biały.

Z Internetem 2.0 i histerią Bitcoinów, która jest dzisiaj, lista oszustw jest teraz znacznie dłuższa, lista, która może sprawić, że nawet najmądrzejsi ludzie na nią wpadną.

Przyjrzyjmy się popularnej amerykańskiej platformie wideo-sharingowej, YouTube, i oszustwom Bitcoin, które na niej działały. Tutaj ofiary są regularnie oszukiwane, aby wysłać małą sumę kryptofagi do oszusta po tym, jak zakochają się w oszustwach, ukrywając się za słynnymi kryptofaktami.

Podczas gdy ten rodzaj złośliwych treści był kiedyś bardzo popularny na Twitterze, teraz przeniósł się na YouTube. Powszechną metodą realizacji tego niezbyt doskonałego przestępstwa jest zazwyczaj narażanie istniejących kont [nawet tych zweryfikowanych] na szwank, ze znaczącą bazą zwolenników, aby nadać mu powiew legalności, jednocześnie zmieniając obraz na taki, w którym występują sławne osoby i/lub organizacje.

Oto kilka przypadków, które ostatnio pojawiły się w nagłówkach gazet,

TopTenz zhakował i przemianował markę na żywo w Coinbase.
Popularny kanał YouTube, TopTenz, z ponad 1,6 mln abonentów na pokładzie, został porwany w kwietniu tego roku i przemianowany na ‚Coinbase Pro English‘. Po tym, oszust przeszedł do transmisji na żywo sesji rzekomego AMA z Coinbase CEO Brian Armstrong, który był faktycznie kilka starych materiałów filmowych. W rzeczywistości, strumień zachęcał widzów do wysłania Bitcoin System, obiecując im w zamian ogromny datek w wysokości 5.000 BTC.

Strumień działał przez ponad 12 godzin, a według badacza łańcucha blokowego, niektórzy widzowie, którzy zostali zwabieni do dokonania płatności, zostali oszukani na łączną kwotę 7,2 BTC.

Ripple suing YouTube po tym jak oszuści podszywają się pod Brada Garlinghouse’a
Gigant Blockchain Ripple złożył skargę, w której oskarżył YouTube o to, że nie wyłączył fałszywych kont i zignorował skargi na konta, które w złośliwy sposób promowały fałszywe prezenty, tworząc fałszywe konta Ripple’a i dyrektora generalnego Brada Garlinghouse’a jako przynętę zachęcającą widzów do wysyłania tysięcy dolarów XRP.

Oszuści obiecali w zamian nieistniejącą nagrodę w wysokości 5 milionów XRP. Bardziej szkodliwe było to, że YouTube przyznał również „odznakę weryfikacyjną“ zhakowanemu kanałowi, który z dumą prezentował zdjęcie Garlinghouse jako swoje zdjęcie profilowe. Pozwoliło to na rozprzestrzenienie się tego oszustwa, mimo że platforma całkowicie ignorowała wezwania do usunięcia filmu.

W ostatnim czasie, zaledwie tydzień po tym, jak kancelaria Blockchain wszczęła pozew przeciwko YouTube w północnym okręgu Kalifornii, platforma wideo zawiesiła konto Ripple’a CTO Davida Schwartza z powodu „podszywania się“. Kanał wykonawczy, którym posługuje się również internetowy moniker „Joel Katz“, jest aktywny od lat, dlatego też rozwój ten był interesujący w świetle czasu trwania postępowania sądowego i zawieszenia konta.

Według „xrplorer“, posiadacze XRP wysłali ponad 8,5 miliona XRP w latach 2019-2020 na znane fałszywe zrzuty i oszustwa YouTube giveaway.

Bill Gates“ YouTube „Bitcoin giveaway“.

Kojarzenie wielkiej nazwy z przynętą w oczach widzów stało się powszechną normą w oszustwach i oszukańczych zrzutach z powietrza. Kolejnym wielkim, tłustym oszustwem był „Bitcoin giveaway“ Billa Gatesa na YouTube, gdzie złośliwy aktor porwał kilka kont YouTube i zmienił ich nazwy na różne marki Microsoft, przekazał wszystkim widzom na żywo oszustwo Ponzi, udając wiadomość od byłego dyrektora generalnego firmy, Billa Gatesa.

Elon Musk „Bitcoin giveaway
Inną postacią publiczną, której imię zostało nadużywane w innym oszustwie dotyczącym kryptokurrency, był tech honcho Elon Musk, po tym jak kanał podszywający się pod niego twierdził, że SpaceX i Musk rozdają 5.000 BTC. Wideo z YouTube, w którym SpaceX wystartował 30 maja, w kolażu z NASA, zostało wykorzystane do zachęcenia widzów do wiary w ten schemat. Pod filmem znajdował się adres URL i adres BTC, pod którym widzowie byli zachęcani do wysyłania swoich kryptonimów.

Źródło: YouTube

Według raportów, jeden z adresów w portfelu zarejestrował 85 transakcji zawierających 11,25 BTC, podczas gdy inny miał 37 transakcji o łącznej wartości 5,51 BTC. Podczas gdy większość zhakowanych kont została usunięta, jedno z nich w momencie pisania pozostawało jeszcze 146 widoków.

Porwanie tożsamości online

Tworzenie i produkcja treści to kilka z najbardziej lukratywnych przestrzeni w dzisiejszym świecie. Pomimo wielu pojawiających się nowych platform, YouTube niewątpliwie pozostaje najpopularniejszą z nich wszystkich. Zarabianie z tak popularnej usługi hostingu wideo jest dość łatwe. Jest to podział na 45/55 dla wszystkich twórców treści, którzy decydują się na zarabianie za jej pośrednictwem.

Podczas gdy 45 procent przychodów ze wszystkich reklam na wideo twórcy treści jest przechowywane przez Google, reszta trafia do twórcy. Podczas gdy zarabianie dużych pieniędzy nie jest łatwym zadaniem, przy stale powiększającej się bazie odbiorców, dla wielu okazało się to dość opłacalne.

Wielu oszustów jest przyciąganych do tej popularnej platformy, aby żerować na twórcach treści, aby zrobić szybki dolar. Wspomniane wyżej przypadki to tylko kilka z wielu zhakowanych kont znanych osobistości, których konta zostały przejęte lub zhakowane i zamieniły się w oszustwo, zwłaszcza za pośrednictwem oszustw związanych z kryptokurrency na żywo, co jest częstym zjawiskiem od czasu, gdy branża weszła do głównego nurtu.

Co ciekawsze, pomimo popularności tych kont i ich ogromnych abonentów, większość „widzów“ oglądających oszukańcze transmisje na żywo może być potencjalnie botami, co stanowi kolejny wysiłek na rzecz zwiększenia wiarygodności kanału. Wysoko postawiona potrzeba szybkiego wzbogacenia się, wielu niepodejrzewających ludzi często zakochuje się w takich oszustwach.

Istnieje wiele celebrytów YouTube, którzy stracili wiele lat treści po tym, jak ich kanały zostały zhakowane.

Z drugiej strony, dla niektórych nie skończyło się to na tym.

Weźmy tylko przypadek GamerThumbTV, innego twórcy treści na YouTube, który padł ofiarą hakowania. Z ponad 50.000 abonentów, ten użytkownik otrzymał maila o sponsorze zwanym ‚AutoFaucets‘. To, co początkowo wyglądało jak każdy normalny program do optymalizacji komputerów, okazało się nie istnieć. Po kilku kliknięciach program nie załadował się, po czym wysłano użytkownikowi „stały plik“, który był właściwie programem szpiegowskim, po pobraniu którego skradziono dane do logowania twórcy treści.